STREDISKÁ

Lyžiarske stredisko Sportberg Goldeck – korutánsky „stuhleck“

Staršie a menšie lyžiarske stredisko Goldeck v korutánskych Alpách prešlo v posledných dvoch sezónach výraznou modernizáciou. Na svoje si tu prídu začiatočníci či deti, ale aj náročnejší lyžiari či freerideri a freestyleri.

Korutánske lyžiarske stredisko Goldeck leží 5 km od diaľnice pri meste Spittal an der Drau asi 40km od Villachu v smere na Salzburg. Rakúska stavebná firma Strabag investovala do modernizácie približne 33 mil. eur. Pôvodne v stredisku fungovala len veľkokapacitná kabínka a pár vlekov. O kúsok ďalej sa vybudovala nová údolná stanica Talbahn Goldeck Talstation s 8-miestnou kabínkou, ktorá vás vyvezie z 547m do výšky 1780m. Tu máte k dispozícii dve nové 6-sedačky, vlek pri snowparku a vleky pre začiatočníkov. Celkovo tu nájdete 25 km zjazdoviek všetkých obtiažností, čiže približne ako nám známejšie štajerské stredisko Stuhleck.

Slnko na svahu až po záverečnú

Najvyšší bod strediska – vrch Goldeck, kde vás vyvezie 6-sedačka má nadmorskú výšku 2142 m a spolu s vetrom nám zas trošku pripomínal Chopok. Zjazdovky sú ale dostatočne široké a mimo vrcholu aj chránené pred vetrom. Navyše tým, že svahy sú situované na západ tak v prípade pekného počasia máte zaručené slnko na svahu až do skončenia lyžovačky. Ako nám prezradil riaditeľ strediska, v budúcnosti plánujú stredisko rozširovať na východné svahy ponad vrch Goldeck. Čakajú ale na prvý krok od hotelierov, aby na opačnej strane kopca najprv vybudovali ubytovacie kapacity.

8,5km dlhý zjazd po najdlhšej čiernej zjazdovke v Alpách

Unikátom strediska je 8,5 km dlhá čierna zjazdovka – a podľa prevádzkovateľa je najdlhšou v Alpách. Začína v nadmorskej výške 1780 m a končí pri údolnej stanici 8-miestnej kabínky vo výške 547 m záverečným mostom ponad cestu. Jedinou nevýhodou je jej cieľová nadmorská výška. Takže žiaľ v snehových podmienkach aké boli v čase našej návštevy sme zjazdovku nemohli vyskúšať. Fajnšmekri ale tiež ocenia stmrnšiu červenú zjazdovku s korutánskym názvom Kälberriegelm, kde už je istota snehu keďže končí vo výške 1780 m.

Deti a začiatočníci majú vyhradenú svoju zónu, freerideri a freestyleri tiež

Deti a začiatočníci majú vyhradenú zónu s rozlohou 30 000 m2 hneď pri vrcholovej stanici 8-miestnej kabínky. K dispozícii majú 2 vleky a 1 chodiaci pás pre deti. Ďaľšie 2 začiatočnícke vleky sú pri prestupnej stanici veľkokapacitnej kabínky, kam sa dostanete po modrej zjazdovke od vrchu 8-miestnej kabínky.
Freeriderov zasa čaká 50 hektárov freeride zón a freestyleri a snowboardisti si užijú miestny snowpark.

V stredisku si uschováte celú lyžiarsku výstroj

Do strediska môžete prísť v bežnom pohodlnom oblečení a v stredisku nájdete všetky služby k vášmu prevleku do komplet lyžiarskeho výstroja. V šatniach sa prezlečiete a buď si v požičovni požičiate kompletnú výstroj alebo si svoju vlastnú výstroj môžete na deň či noc odložiť do skidepotu, čiže do vyhrievanej skrinky, aby ste ho nemuseli voziť k lanovke na svah každý deň. Vďaka efektívnemu usporiadaniu je možné do jednej skrinky uložiť až 4 sady lyžiarskeho výstroja – lyže, palice, topánky, prilbu. Skidepot pre 4 sady výstroja stojí 8 eur na deň a pre 2 sady výstroja 5 eur na deň. Samozrejmosťou je skiservis so švajčiarskymi strojmi Montana. Toto všetko nájdete na jednom mieste pri veľkom parkovisku a hneď pri údolnej stanici 8-miestnej kabínky.

Oddýchnite si vo wellness pri Millstätterskom jazere

Ak vás omrzí lyžovačka alebo ak chcete zrelaxovať, tak môžete navštíviť neďaleký nedávno vybudovaný wellness „Badehaus Millstätter See“ pri Millstäterskom jazere, vzdialený od strediska približne 25 km. Wellness nie je prispôsobené pre deti. Nájdete tu rôzne druhov sáun, tepidárium, parný kúpeľ a tiež vonkajší bazén s 35 stupňovou vodou. Pri jazere je aj 16 m vysoká skokanská veža, ktorá je ale v prevádzke len v lete. Miestna reštaurácia ponúka špeciality korutánsko-Alpsko-jadranske kuchyne.

Navštívte bylinkovú izbu a väzenie alebo mauzóleum

Domáce korutánske špeciality môžete ochutnať v bylinkovej izbe u pani Karin Schlieber v Obermillstatt  vzdialenom asi 3km od „Badehaus Millstätter See“. Bývalá učiteľka angličtiny, sa s veľkým nadšením venuje pestovaniu byliniek a výrobe domácich produktov, ktoré si môžete priamo u nej v obchode zakúpiť.

A keď Vám nebudú stačiť zážitky z wellness a bylinkovej izby, máme pre vás ešte jeden zaručený tip na zážitok – či pozitívny alebo negatívny, to závisí už len na vašich preferenciách. Veď kto by chcel bývať vo väzenskej cele alebo v mauzóleu bez okien ? Lebo aj takéto izby nájdete v Erlebnis Post Hotel v Spittal an der Drau. Okrem nich v hoteli nájdete už len pozitívnejšie ladené izby ako napr. pivná, korutánska, s vodnou posteľou …

Viac info o stredisku Sportberg Goldeck nájdete tu: www.sportberg-goldeck.com

Súvisiace články:

  1. Stredisko Stuhleck v sobotu oficiálne otvorilo sezónu
  2. Výhercovia 10 lístkov na Stuhleck
  3. Aktuálny minireport – Racibor, príjemné stredisko pod Oravským Podzámkom
  4. Čo chystá na zimu 2010 naše najväčšie lyžiarske stredisko Jasná?
  5. Veľký Javor – stredisko neďaleko plzenského prazdroja
Aký je Váš názor?

>