SVETOVÝ POHÁR

Mario Matt sa stal najstarším olympijským víťazom slalomu

Rakúšan Mario Matt sa stal najstarším olympijským víťazom slalomu, keď porazil svojho krajana Marcela Hirschera.

34-ročný majster sveta v slalome 2001 Mario Matt predstihol svojho krajana majstra sveta v slalome 2013 a veľkého favorita olympijského slalomu Marcela Hirschera o 0,28s. Bronz získal Nór Henrik Kristoffersen, ktorý sa zároveň ako 19-ročný stal najmladšim držiteľom olympijskej medaily.

Matt si v prvom kole vytvoril náskok 0.45s. Ale na slalome Ante Kosteliča si vylámala zuby takmer tretina štartového poľa a z jeho najbližších súperov povypadávali aj takí favoriti ako Alexis Pinturault (FRA), Felix Neureuther (GER) a Ted Ligety (USA). Medzi vypadnutými bol aj náš Andreas Žampa.

Na štarte 2. kola mal Matt náskok 1.28s pred v cieli netrpezlivo čakajúcim Hirscherom. Ale svojimi skúsenosťami a jazdou na istotu prišiel do cieľa s náskokom 0.28s. A pre značku Blizzard získal olympijské zlato po 60 rokoch.

Rakúšan prebral rekord od Nóra a Nór od Rakúšana …

Mario Matt mal v deň slalomu 34 rokov a 319 dní čím prekonal doterajší rekord Nóra Kjetil Andre Aamodta, ktorý pri zisku bronzu zo Super-G v Turíne 2006 mal 34 rokov a 169 dní.
Nór Henrik Kristoffersen zas mal v deň zisku bronzu v slalome 19 rokov a 235 dní a tým prekonal doterajší rekord najmladšieho olympijského medailistu Rakúšana Alfreda Matta, ktorý pri zisku bronzu v slalome na olympiáde v Grenobli 1968 mal 19 rokov a 282 dní.

Adam Žampa skončil na výbornom 6. mieste, pričom už druhýkrát na olympiáde vyhral 2.kolo slalomu (prvýkrát v superkombinácii). Spolu s 5. miestom v superkombinácii je to pre slovenské zjazdové lyžovanie veľký prisľub a určite sa do budúcna máme na čo tešiť …

Výsledky slalomu mužov a olympiáde v Soči

Súvisiace články:

  1. Víťazom nočného slalomu v Schladmingu sa stal Grange
  2. Švajčiar Didier Cuche sa stal víťazom úvodného obrovského slalomu v Söldene
  3. Mikaela Shiffrin sa stala najmladšou olympijskou víťazkou slalomu
  4. Iba 17-ročný Američan stál na najvyšších vrcholoch všetkých kontinentov
  5. 49. ročník slalomu na suchu priniesol chladné počasie
Aký je Váš názor?