SVETOVÝ POHÁR

Obrovský slalom mužov vyhral „profesor“ Ted Ligety

Obrovský slalom mužov na olympiáde v Soči podľa očakávaní vyhral s prehľadom Ted Ligety pre Francúzmi Missilierom a Pinturaultom.

1.kolo podľa očakaváni vyhral „profesor obráku“ Ligety

Trať obrovského slalomu mužov má každopádne lepšie podmienky ako daždivý obrovský slalom žien. Čas prvého štartujúceho Alexisa Pinturaulta (FRA) neprekonali ani Rakúšan Marcel Hirscher ani Nemec Felix Neureuther, prekonal ho až Thomas Fanara (FRA). So sedmičkou vyšiel na trať už takmer legenda obrovského slalomu Ted Ligety a vynikajúcou jazdou získal náskok až 1.33s, ktorý už nikto neprekonal.  Šancu mal Philipp Shoerghofer (AUT), keď na prvom medzičase získal vyše 1s na Ligetyho, ale na ďaľších medzičasoch už strácal, a nakoniec 1.kolo dojazdil až na 15.mieste. Podobne Nemec Stefan Luitz, ktorý zajazdil druhý najlepší čas, ale v poslednej bránke už tesne pred cieľovou čiarou zachytil lyžu a cez cieľovú čiaru už prechádzal s vypínajúcou sa lyžou. Jeho jazdu rozhodcovia diskvalifikovali.

Strieborný z Vancouveru 2010 Kjetil Jansrud zajazdil až 16. čas. Víťaz zjazdu Rakúšan Matthias Mayer svojou jazdou vyrovnal čas priebežne druhého Thomasa Fanaru (FRA). Ale následne ich predstihol Davide Simonicelli (ITA). Vynikajúcou jazdou sa Čech Ondřej Bank dostal na prekvapivú 2.pozíciu. Adam Žampa po chybe a spomalení v jednej z bránok prišiel do cieľa so stratou 2.05s až na 20. pozícii. Aksel Lund Svindal nemohol obhájiť bronz z  obrovského slalom z Vancouveru 2010, pretože už pred obrovským slalomom so sklamaním bez medaily opustil dejisko olympiády.

Najlepší čas v 2.kole stačil Francúzovi Missilierovi na striebro

Ligety útočí na prvé olympijské zlato USA v obrovskom slalome. Jedinú olympijskú medailu z mužského obrovského slalomu pre USA získal doteraz Bode Miller striebrom v Salt lake City 2002. A jediný  kto zasa dokázal obhájiť olympijské zlato v obrovskom slalome bol Alberto Tomba (Calgary 1988 aj Albertville 1992).

Manfred Moelgg (ITA) preskočil bránku a vypadol z pretekov. Nór Kjetil Jansrud s vedúcim medzičasom spadol a prvýkrát na tejto olympiáde nedokončil preteky a neobhájil striebro z Vancouveru 2010. Obhajca zlata z Vancouveru 2010 Švajčiar Carlo Janka obsadil v 1.kole 9.miesto ale celkovo to stačilo až na 13.pozíciu.Víťaz v obrovského slalomu z olympiády v Turíne 2002 Rakúšan Benjamin Raich skončil na 7.mieste. Felix Neureuther, po zranení nedosiahol na medailu a skončil na 8.pozícii. Talian Davide Simoncelli, tretí z 1.kola strácal postupne zo svojho náskoku v 2.kole a ostáva ďaleko za medailami. O nádej na medailu sa pripravil zrejme aj Francúz Thomas Fanara, štvrtý z 1.kola keď po chybe na skoku skončil na celkovom 9.mieste. Čech Ondřej Bank po výbornej 2. pozícii z 1.kola postupne strácal svoj náskok askončil tesne za medailami na 5. pozícii.

Adamovi Žampovi nevyšla druhá jazda podľa jeho predstáv a skončil na 22.mieste so stratou 3.12s. V cieli sa hneval sám na seba.

Francúz Steve Missillier napriek zrážke s bránkou výbornou jazdou zvyšoval svoj náskok a najlepším časom v 2.kole sa dostal na priebežné 1. miesto. Marcel Hirscher sa po počiatočnej chybe v 2.kole pripravil o medailu v obrovskom slalome keď skončil na 4.mieste. Francúz Pinturrault svojou jazdou útočil na priebežnú prvú pozíciu svojho krajana Missilliera, ale nakoniec zaostal o 0.16s. Ted  Ligety nesklamal očakávania, udržal svoj náskok a ako prvý Američan získava olympijské zlato v obrovskom slalome. A zároveň po zlate v kombinácii z olympiády v Turíne 2006 je aj prvým Američanom s 2 olympijskými zlatými medailami.

Nový štýl lyžovania “Ted Ligety”

O technike jazdenia Teda Ligetyho sa v poslednom čase veľa diskutovalo. V oblúkoch je nižšie a dlhšie ako je ho konkurenti. Jeho lyže sa ohýbajú takmer do pravého uhla, čo ho katapultuje pri výjazde z oblúkov. Počas pretekov sa hovorilo o tom, že Hirscher a ostatní vlastne bojujú len o druhé miesto. Marcel Hirscher, súčasný líder obrovského slalomu Svetového pohára, je jedným z tých čo hovoria o prevzatí podobnej techniky. Ted Ligety teda zaviedol v podstate nový štýl lyžovania, ktorý si môžete detailnejšie porieť tu – Ted Ligety zaviedol nový štýl lyžovania