SVETOVÝ POHÁR

Olympijský víťaz Matthias Mayer: „Na zjazd som sa tešil“

Náročný olympijský zjazd s množstvom zákrut a s dlhými skokmi najlepšie zvládol ten od ktorého to nikto nečakal …

Aksel Lund Svindal (NOR) bol sklamaný ako sám priznal: “Chcel som veľmi získať olympijské zlato v zjazde ale urobil som veľa chýb a traja ma predbehli. Teší má aspoň, že jednu medailu získal môj krajan.”

Bode Miller (USA) opúšťal cieľovú rovinku so sklonenou hlavou. Po 2 víťazných tréningoch z celkových 3 čakal viac ako len 8.miesto.

Tretí Kjetil Jansrud (NOR), že olympijský zjazd je presne taký ako má byť – rýchly, s dlhými skokmi a technický.

Christof Innerhofer sa tešil z druhého miesta ako z víťazstva. Sám priznal, že dosť riskoval, pričom v prvej polovici to skutočne vyzeralo na druhé olympijské zlato v mužskom zjazde pre Taliansko, po 62 rokoch …

Mladý 23-ročný rakúšan Matthias Mayer akoby neveril v cieli čo získal, jeho prvé veľké víťazstvo a hneď olympijský zjazd. A prečo zvíťazil Mayer ? „Ráno pred pretekmi mi Bode Miller hovoril, že je nervózny, ja som sa naopak na preteky tešil a myslím, že toto bola moja výhoda“ povedal Mayer. Jeho otec Helmut získal striebro v Super-G na olympiáde v Calgary 1988.

Náš zástupca Martin Bendík skončil tretí od konca so stratou vyše 9s a bol rád, že trať vôbec zišiel.
Celkové výsledky tu

Tretie najtesnejšie víťazstvo

Víťazstvo Matthiasa Mayera o 0.06s je tretie najtesnejšie v olympijskej histórii mužského zjazdu. Tesnejšie zvíťazili už len Tommy Moe (USA) pred Kjetil Andre Amodt-om (NOR) o 0.04s v Lillehammeri 1994. A Patrick Ortlieb (AUT) pred Franckom Piccardom (FRA) o 0.05s v Albertville 1992.

Naopak najväčší rozdiel medzi medzi zlatým a strieborným v olympijskom zjazde bol 3,5s v Cortina D’Ampezzo 1956 kedy zvíťazil Toni Sailer (AUT) s časom 2:52.2 pred Raymond Fellayom (SUI). Pričom posledný Khristos Papageorgiou (GRE) dokonca strácal na víťaza až 5:11 min !

Z doterajších 18 olympijských zjazdov mužov má najviac víťazstiev Rakúsko 7, Francúzsko 5 (naposledy 2006), Švajčiarsko 3 (naposledy 2010), USA 2 (naposledy 1994) a Taliansko 1 (naposledy 1952).

Súvisiace články:

  1. Olympijský zjazd vo Whistleri vyhral Didier Defago
  2. Olympijský víkend? Zlato pre Bode Millera
  3. Mužský zjazd na MS vypredaný
  4. Úvodný zjazd sezóny v Lake Louise vyhrala Lindsey Vonnová
  5. Zjazd žien vo Vancouvri vyhrala Vonnová, Pärsonová nepríjemne spadla
Aký je Váš názor?