STREDISKÁ

Sneh na olympiáde v Soči môže byť aj pri +30°C

Toľko diskutovaná téma ohľadne snehu na zimnej olypiáde v Soči. Najdrahšia olympiáda v histórii a zároveň „najletnejšia“ zimná olympiáda v histórii. Kto vlastne dodá sneh na olympiádu ?

V Rusku je známy vtip keď Židia chceli predať sneh Čukčom žijúcim v polárnych oblastiach. Možno aj to bol jeden z dôvodov prečo nakoniec izraelská firma stratila zákazku na zasnežovanie pre zimnú olympiádu v Soči 2014. Pre olympijské skoky na lyžiach v RusSki Gorki centre a severskú kombináciu v bežeckom a biatlonovom centre Laura bude dodávať sneh fínska firma SnowTek. Pre alpské lyžiarske disciplíny v rezorte Rosa Khutor zabezpečí zasnežovanie americká firma SMI s ruským dodávateľom Skado. Sneh by mala dodávať ešte aj kanadská firma IceGen.

Vyrobia sneh aj pri vyše + 30°C

Zasnežovacie systémy SnowGen od fínskej firmy SnowTek už odskúšali na výrobu snehu v Soči pri teplotách vyše +20°C. SnowTek garantuje, že bez ohľadu na počasie dostatok snehu. Bežecké súťaže a skoky sú situované v nižšej nadmorskej výške kde je to so snehom každý rok inak. Testovaný sneh je tuhý a veľmi dobre znáša teplo a slnko. Dokonca úspešne vyrobili sneh aj pri teplotách +30°C na slnku. Sneh bol potom vhodný na lyžovanie keď teplota v tieni bola od 15°C do 20°C a na slnku vyše 30°C. V noci následne klesla teplota na 6 až 8°C. Toto je teda „Sochi 2014 Snow“ – snežný záložný plán pre zimnú olympiádu.

600 m3 snehu za deň

Celý SnowGen systém s pokročilou technológiou je zložený z 3 samostatných častí skladajúcich sa z prívesu a separátora snehu. Chladenie je jedinečné bez chémie. Kompletný systém dokáže vyrobiť 600 m3 snehu za 24 hodín alebo jednotlivo každá časť po 200 m3 za 24 hodín. SnowGen je mobilný systém a jeho inštalácia je hotvová v priebehu jedného dňa. Firma má vyše 30 ročné skúsenosti a okrem all-weather snowmaking zabezpečuje sneh aj do indoor lyžiarskych hál a ľad pre zimné štadióny.

SMI zasnežuje pre alpské disciplíny v Rosa Khutor

V stredisku Rosa Khutor sa budú konať olympijské súťaže v alpskom lyžovaní, snowboardingu, freestyle a cross. Požiadavky na zasnežovanie zo strany usporiadateľa zimnej olympiády v Soči boli veľmi náročné vzhľadom na veľké teplotné výkyvy, široké svahy, životné prostredie, energie a logistiku. Cieľom bolo z najlepších technológii vytvoriť optimálny zasnežovací systém. Potrebné boli tiež skúsenosti s olympiádou a účasť ruského dodávateľa zasnežovacích systémov Skado. Zasnežovací tím v Rosa Khutor združuje SMI Snow Makers, Skado a RK engineering. Celý systém obsluhujú 3 počítače s 2 veľkými monitormi.
Výberu systému predchádzala aj dôležitá debata o výhodách a nevýhodách snežného dela s ventilátorom a tyčového snežného dela. Široké svahy, obmedzené poveternostné podmienky, energetické limity a správanie pri vetre boli hlavnými faktormi výberu systému so snehovými delami s ventilátormi. Väčšina diel je pevne stojacich a na strmších svahoch sú mobilné jednotky.

Zásoby snehu pod plachtami

Okrem zabezpečenia výroby nového snehu, sú v dejisku olympiády aj veľké zásoby (asi pol milióna m3) starého snehu prykrytého špeciálnymi plachtami.

Súvisiace články:

  1. Hermann Maier bude hrať v propagačnom filme pre OH 2014 v Soči
  2. Chopok je spojený lanovkou, ktorá môže premávať aj v 120 km vetre
  3. Chcete byť najrýchlejším Slovákom na lyžiach?
  4. Keď v údoliach nie je prírodný sneh, treba navštíviť ľadovce
  5. Zasnežovanie aj v lete – All Weather Snowmaking
Aký je Váš názor?