ZAUJÍMAVOSTI

Súboj značiek lyží

Lyžiari pretekári sú “fabriky” na rýchlosť, ale ktorá z nich je najrýchlejšia ?

Dokonca aj príležitostní diváci automobilových pretekov vedia, že najlepším pilotom F1 posledných rokov je Sébastien Vettel a naviac vedia aj to, že jazdí s autom Renault, a najlepším pilotom Rally v posledných rokoch bol Sébastien Loeb na aute Citroën. Renault aj Citroën platia samozrejme veľa peňazí svojím jazdcom. A robia to ochotne a s radosťou, aby si milióny fanúšikov značku auta spájali s úspechmi pretekárov.

V lyžiarskych pretekoch má výstroj rovnako spojitosť s úspechom športovcov. Spravme si kvíz. Rakúšan Marcel Hirscher a Rakúšanka Anna Fenninger vyhrali kryštáľové glóbusy za celkové víťazstvo vo Svetovom pohári. Môžete vymenovať značky lyží, na ktorých jazdia títo víťazi, aby sa stal najlepšími na svete ? Áno je to Atomic a Head. Veľa fanúšikov pretekov zjazdového lyžovania to vie. Ale už dlhšie nie je jasné prečo sa výsledky zo Svetového pohára nepremietajú do predajov lyží tak ako kedysi. V Amerike je to freeski scéna a jej športovci, ktorí majú väčší vplyv. Brand manažéri v Európe povedia, že preteky majú stále veľký vplyv na predaj lyží, hlavne u mužov. A samozrejme v stávke je obyčajná ľudská pýcha, najmä v olympijskom roku, kedy je viditeľnosť najvyššia.

Head sa rozhodol vlastniť lyžiarske preteky

Tak kto vyhral preteky v zbrojení ? Je to Head. Generálny riaditeľ Johann Eliasch v posledných rokoch nakúpil hviezdy ako Lindsey Vonn, Bode Miller a Ted Ligety. “Head sa rozhodol, že chce vlastniť lyžiarske preteky, a vlastní ich” hovorí Steve Porin, komentátor a analyzér pretekov pre Universal Šport a NBC. “Je to ako Atomic pred 10 rokmi, kedy všetci chceli mať Atomic. A potom taký Patrick Jaerbyn ktorý vyhrával medaily na Majstrovstvách sveta s vlastnými lyžami a vlastným servisom, pretože Atomic sa viac nepotreboval ukazovať. Správali sa v štýle “Máme všetkých víťazov. Máme Hermanna Maiera. Nepotrebujeme ďalšieho čo raz za čas skončí tretí.”

Porovnanie značiek lyží

Bývalý americký zjazdár Steve Porin porovnal značky lyží v tejto olympijskej sezóne, v poradí ako sa umiestnili v uplynulej sezóne.

Head za posledné sezóny profituje v rýchlostných disciplínach a jednoznačne v GS vďaka Ligetimu. Ale ihrisko je väčšie ako v rokoch 1997 – 2006 kedy Atomic na celej čiare ovládal Svetový pohár. Slabosť Head-u je slalom. Toto ešte nevyriešili.

Atomic vyhral celkovo vďaka Hirscherovi, a jeho otec je veľmi dobrým znalcom výstroja s spojivom medzi tým čo jeho syn Marcel potrebuje a fabrikou. Majú dobrý tím slalomárov.

Rossignol bola vždy top značka pre ženy. Rakúske značky sa stále viac zameriavajú na mužov, zatiaľčo francúzske a švajčiarske značky upriamujú väčšiu pozornosť na ženy.

Fischer – v rýchlostných disciplínach je Head, Atomic a Salomon , ale slalom a GS sú trochu zaujímavejšie. Zdá sa, že Fischer žiari hlavne na ľadových slalomových tratiach. Sledovali sme napr. návrat Rocket-a ( talianska hviezda Giuliano Razzoli, víťaz slalomu z Vancouveru) keď vlani v strede sezóny prešiel k Fischeru práve na ľadovej trati v Madonna di Campiglio a žiaril tam.

Salomon – nezabudnime, že Salomon a Atomic patria do jedného koncernu. Majú veľa spoločného. Salomon má bodovací stroj vo Francúzovi Alexis Pinturaultovi , špecialistovi technických pretekov. Američania ho veľmi nepoznajú, ale mali by.

Nordica – snaha Headu o prienik do slalomu otvára dvere ďaľším a Nordica to využila. Nordica je malá značka, ale bola najväčším prekvapením posledných pár rokov. Majú úžasné GS lyže, ale ich slalomky začínajú preferovať špecialisti slalomári.

Stöckli – táto švajčiarska značka je ako Dávid medzi Goliášmi. Majú Tinu Maze, ale už nie veľa ďaľších. A je ťažké byť dobrý naprieč všetkými disciplínami keď nemáte dosť pretekárov, ktorí vám budú dávať spätnú väzbu.

A takto sa umiestnili značky lyží v sezóne 2013/2014

Súvisiace články:

  1. Veľký test lyží – WorldSkitest 2013/2014
  2. Súboj freeridových šlapacích viazaní (Salomon Guardian vs Marker Duke?)
  3. Ako si vybrať z ponuky lyží pre nelyžiarov?
  4. Testy lyží – Head Supershape, lyže na ktorých vyhráva Šárka Záhrobská
  5. Test allroundových lyží sezóny 2010/2011
Aký je Váš názor?