ZAUJÍMAVOSTI

V Nórsku našli 1300-ročné lyže

Aké najstaršie lyže máte doma ? Ja som svoje asi 30 ročné nedávno vyhodil, a približne 100-ročné mám odložené na chalupe. Ale aj tie 100-ročné sú v porovnaní s nedávnym objavom takmer nový model. V Nórsku totiž našli na svoju dobu mimoriadne zachovalú 1300-ročnú lyžu. Možno na nej lyžoval dávny predok súčasnej nórskej slalomovej hviezdy Henrika Krisfoffersena.

Archeológ Runar Hole našiel toto leto 1300 rokov staré lyže v časti Oppland v južnom Nórsku v národnom parku Reinheimen National Park. Vek určili uhlíkovou metódou. Práve v južnom Nórsku sa v poslednej dobe ľadovce topia rýchlejšie a odkryli niektoré neuveriteľné objavy, pričom najvýznamnejším z nich je práve 1300-ročná lyža. Historici už dlho vedia, že v Nórsku sa lyžovalo aj pred 1000 rokmi a teraz majú aj dôkaz. Staršia lyža sa našla údajne už len vo Fínsku s odhadovaným vekom 1500 rokov. Na nich možno skákal z mostíka dávny predok Matti Nykänena.

Lyža sa podobá na dnešné freeride modely, s dĺžkou 172cm a šírkou 145mm. Na lyži je zachované kovové viazanie s časťou kože. Viazanie je namontované na vyvýšenej strednej časti lyže a je vidno aj montážne diery. Vo svojej dobe boli lyže používané na prepravu. Popri tomto objave archeológovia objavili aj 60 šípov s odhadovaným vekom až 6000 rokov a 3400 rokov staré topánky a rukavice Vikingov.

Foto: Oppland County

Súvisiace články:

  1. Na čom jazdíme – 2. časť, lyže z dielne Atomic
  2. Chcete originálne lyže? Dizajn lyží, 3. časť
  3. Vyrobte si vlastné lyže, časť 5 – Ako ohnúť hrany lyže?
  4. Vyrobte si vlastné lyže, časť 6 – Čo s jadrom?
  5. Chcete originálne lyže? Vyrobte si vlastné, 2. časť – materiál
Aký je Váš názor?

>