STREDISKÁ

Rakúske savoir vivre – umenie žiť!

Rovnako ako zimné športy milujú Rakúšania aj svojich lyžiarov. V zime sa tak všetci môžu cítiť ako „majstri sveta“.

Lyžovanie – to je rakúsky národný šport, klišé a skutočnosť zároveň. „Rakúšana označujeme nielen ako ‘človek kultúrny‘, ale tiež ‘človek lyžiarsky‘“, napísal raz satirik a spisovateľ Heinrich Steinfest a celkom oprávnene – veď na lyžiach tu dolu kopcom svištia už i tí najmenší! Lyže sú v Rakúsku „dosky, ktoré znamenajú svet“ a deti sa učia vnímať sneh a pohyb na ňom ako jednu zo základných vecí v živote.

Lyžovanie je možné považovať tiež za istú formu štátneho náboženstva: ľudia prepadajú hystérii a z pretekárov sa stávajú zbožňované modly bez ohľadu na to, či sa ešte venujú aktívnej kariére, alebo už odišli na zaslúžený športový dôchodok pred niekoľkými desiatkami rokov. Súťaže v lyžovaní majú v Rakúsku charakter podujatí celonárodného významu. Keď sa koná známy zjazd mužov v Kitzbüheli, sleduje dianie v tomto tirolskom meste celá krajina. A ak vyhrá Rakúšan, môže si byť istý, že vďaka tomuto víťazstvu jeho sláva nikdy nevyhasne.

V 50. rokoch získal napríklad Toni Sailer ako prvá medzinárodná lyžiarska superstar tri zlaté olympijské medaily a sedem titulov majstra sveta. O niekoľko desaťročí po ukončení aktívnej kariéry si ľudia na stanici ľahli na koľajnice, pokým Toni Sailer nevystúpil zo svojho kupé a nerozdal im autogramy. A teraz pozor! Treba pripomenúť, že to bolo v Japonsku. Vďaka lyžovaniu sa teda pozornosť celého sveta (opäť) obracia na Rakúsko, čo je jedným z dôvodov, prečo sa tento zimný šport teší takej veľkej obľube. Rakúšania totiž nemajú radi, keď sa o ich vlasti hovorí ako o „malom štáte“.

ow_rakuske_savoir_vivre_00000031553-kinderskikurs-schladming-oesterreich-werbung-peter-burgstaller

Rakúsko bolo napokon v minulosti súčasťou významného impéria, mnohonárodnostného štátu, kde bok bo boku žili Nemci, Česi, Maďari, Slováci a Bosniaci. Táto kultúrna rozmanitosť sa výrazne podpísala pod osobitný ráz rakúskej mentality, ktorý spočíva v schopnosti nachádzať kompromisy a následne s nimi dokázať bez problémov žiť. Z toho vychádza aj mnoho ďalších charakteristických vlastností obyvateľov tejto Alpskej republiky, napr. ich uvoľnenosť pri riešení ťažkých úloh. „Nejako sa to už len vyrieši,“ hovoria s obľubou.

Alebo ich radosť z toho, keď môžu ostatných zabávať svojimi veselými vtipmi a žartíkmi, ktoré často zachádzajú až do sebairónie.

Príznačný je aj ich pokoj, ktorý si zachovajú, ak sa niečo nevydarí. „Veď to mohlo byť aj horšie,“ zvyknú vtedy povedať. Niektorí tvrdia, že Rakúšania vedia problémy majstrovsky zatláčať do úzadia. S tým je možné do určitej miery súhlasiť, pretože Rakúšan sa často povznesie nad negatívne veci a bude si radšej užívať len tie príjemné stránky života.

Jedna smrteľne vážna vec, nad ktorú sa však nedokážu povzniesť, je, ak „ich“ lyžiarskym hviezdam unikne zlatá medaila iba o niekoľko stotín sekundy. Vtedy sú celkom zúfalí.

Sneh a ticho zimnej krajiny Vám otvoria dvere do Vášho vnútra.

Vydajte sa spiacou prírodou na objavnú cestu (nielen k svojmu ja).

V zimnom slnku oslepujúco žiaria biele pláne, zvuky a hluk pohlcuje snehová perina. Svet sa zrazu javí akýsi prehľadnejší, utlmenejší. Vládne ticho a pokoj. Počas túry na snežniciach cez zasneženú krajinu rakúskych národných parkov či idylické dedinky však zistíte, že povestný zimný pokoj je iba zdanlivý. Ticho totiž necháva oveľa viac vyniknúť zvuky, ktoré bežne nevnímame: vržďanie snehu pod našimi nohami, pravidelnosť vlastného dychu či zurčanie vody tečúcej pod ľadom.

Ak sa pozorne započúvate do týchto príjemných zvukov, dokážete na chvíľu zabudnúť na všetky starosti všedných dní, na správy v telefóne či termín u lekára na budúci týždeň, alebo dôležitú skúšku vašej dcéry z matematiky.

Dovoľte tomuto príjemnému pocitu, aby Vás celkom ovládol a zažite načas fázu úplného vnútorného pokoja. V týchto chvíľach si môžete uvedomiť, čo je v živote dôležité a aké úžasné sú aj všedné zážitky. Srnky, ktoré zahliadnete v zimnom lese, či vaše vlastné stopy v snehu, alebo tradičné turistické chaty ukryté pod snehovou čapicou, kde na vás už čakajú srdeční hostitelia.

Vláda pani Zimy v Rakúsku je dobrotivá, rozvážna a plná životnej sily. Teda taká, aký je, alebo by chcel byť každý z nás.

Ďalšie tipy na veľa úžasných zimných zážitkov.
www.austria.info
Rakúske savoir vivre – umenie žiť! – Relax 1/2015

Súvisiace články:

  1. Prvý prašan sezóny – rakúske stredisko Ischgl.
Aký je Váš názor?