STREDISKÁ

Semmering Zau[:ber:]g – malé veľké stredisko

Viete ktoré je najväčšie európske stredisko s večerným lyžovaním ? Viete kde je najstaršia horská železnica v Európe ? Viete kde Veronika Velez-Zuzulová získala svoje prvé víťazstvo vo Svetovom pohári ? Na všetky 3 otázky je jedna odpoveď – Semmering.


Priamo v horskom mestečku Semmering s vrchom Zau[:ber:]g popod, ktorý vedie diaľničný tunel z Dolného Rakúska do Štajerska nájdete malé veľké lyžiarske stredisko Semmering Zau[:ber:]g. Malé svojou rozlohou, ale veľké svojím významom a ponukou. Je to najbližšie stredisko zo Slovenska, kde sa jazdieva aj Svetový pohár koncom decembra, a práve v tomto stredisku získala Veronika Velez-Zuzulová svoje prvé víťazstvo vo Svetovom pohári, bolo to v decembri 2012. Vzdialenosť z Bratislavy je približne 150 km a dostanete sa sem za necelú hodinu a pol.

Najstaršia horská železnica v Európe prechádza cez Semmering

Semmering bol kedysi dovolenkovým sídlom viedenskej šľachty, veľmi pôsobivá je zachovaná architektúra starých hotelov zasadených do okolitej prírody s čarovným vrchom Zau[:ber:]g. A práve tadiaľto vedú aj koľaje najstaršej horskej železnice Sememringbahn postavenej v rokoch 1848 až 1854 pre účely prístupu Rakúsko-Uhorskej metropoly Viedne k Jadranskému moru. V tej dobe to boli najvyššie položená železnica, v nadmorskej výške necelých 1000m. Vlak tadiaľto prechádza cez 14 tunelov, 16 viaduktov a vyše 100 menších kamenných a železných mostov. Takmer 2/3 trate má sklon väčší ako 20 promile, pričom najväčší sklon je až 28 promile. Trať bola v roku 1959 elektrifikovaná. Viac info sz môžete dozvedieť na: http://www.railpage.net alebo http://www.austria.info

Najväčšie európske stredisko s večerným lyžovaním

Semmering ponúka 6 svahov všetkých obtiažností, prevahu majú červené svahy zahŕňajúce aj FIS slalomový svah, modrá oddychová zjazdovka ktorá ide čiastočne popri sánkarskej dráhe a k dispozícii je aj čierna zjazdovka, a aj špeciálne vyhradené lesné cestičky pomedzi stromy. Spolu 14 km zjazdoviek, z čoho až 13 km je k dispozícii aj na večerné lyžovanie, čo je takmer 93%, čiže aj večer môžete využívať takmer všetky dostupné zjazdovky a Zau[:ber:]g je najväčším európskym strediskom s nočnýmn lyžovaním. Navyše oproti hlavným svahom cez cestu je k dispozícii široký svah pre deti s 250 m dlhým vlekom. Interaktívna mapa strediska

Aj keď sú k dispozícii len 2 lanovky – 4-sedačka Blauer Blitz (modrý blesk) a 8-miestna kabínka tak všetkých 6 zjazdoviek stíhajú obsluhovať. Dokonca aj počas vyťaženého prázdninového februára, v sobotu, pri ideálnom slnečnom počasí, čiže s maximálnym návalom lyžiarov, sa netvorili nekonečné rady, a v špičke sme čakali maximálne okolo 10 minút.

Skipas stojí 34,5 eur pre dospelého a 18 eur pre dieťa do 15 rokov, deti do 6 rokov lyžujú zdarma. Večerné lyžovanie v čase 18-21h stojí 31 eur pre dospelého a 16 eur pre deti do 15 rokov.

Adrenalínová sánkarská dráha s dĺžkou 3 km

Ak si chcete užiť adrenalín aj mimo lyžiarskych svahov tak môžete vyskúšať sánkarsku dráha dlhú 3 km. Je v prevádzke cez deň aj večer a sánky Vám požičajú v požičovni pod kabínkou za 6 eur na hodinu a pol. Adrenalínovejší zážitok budete mať určite pri jazde po tme so svetelnými efektami, kde vás pred každým z celkovo 5 tunelov čaká iná nasvietená rozprávková postava.

Na svoje si prídu aj vyznávači skiparkov v miestnom Split-Parku.

Naobedovať sa alebo občerstviť sa môžete v niekoľkých chatách a reštauráciach. Pri údolnej stanici kabínky nájdete ZauberBAR s Apres ski a aj 2 typické alpské chaty, ďalšia chata je pri údolnej stanici 4-sedačky, a najznámejšia je asi reštaurácia Liechtensteinhaus pri vrcholovej stanici 4-sedačky a kabínky. Kúsok odtiaľ si môžete vychutnať výhľad na stredisko a okolité kopce z drevenej rozhľadne. Ubytovať sa tu môžete na tak malé stredisko v nadmernom množstve hotelov od štýlových až po moderné.

Re fanúšikov „menčestra“ je k dispozícii ponuka Early bird v čase 8-9h od 23.februára, Pondelky-štvrtky v cene 17 eur, Piatky až nedele v cene 24 eur.

Bikeri a lyžiari alebo snowboardisti spolu v tíme

5. White Down – je zaujímavé podujatie, ktoré sa tu bude konať v sobotu 14. Marca 2015. Súťažia tímy tvorené jedným bikerom a jedným lyžiarom alebo snowboardistom. Cieľom nie je len zísť dole najrýchlejšie ako tým, ale s čo najmenším rozdielom v rámci každéjho takéhoto zmiešaného tímu.  Viac info tu.

Race the Night s olympijskou víťazkou Michaelou Dorfmeister

Okrem Svetového pohára stredisko zvykne hostiť aj hviezdy svetového lyžovania bna promo akciách. Predposlednú februárovú sobotu prišla na akciu Race the Night aj olympijská víťazka Michaela Dorfmeister. Získala zlato v Super-G a zjazde na olympiáde v Turíne 2006 a striebro v Super-G na olympiáde v Nagane 1998. Okrem toho bola aj majsterkou sveta v zjazde v St.Antone 2001 a v Super-G v St.Moritzi 2003.

Viac info: www.zauberberg.at

Súvisiace články:

  1. Malebné Viedenské Alpy – St. Corona a Semmering
  2. Tále – malé, ale príjemné stredisko
  3. Hochkar vs. Semmering? Jednodňovka: Semmering; víkend: Hochkar
  4. Ako dostať malé stredisko do povedomia všetkých médii na Slovensku?
  5. Stredisko Stuhleck v sobotu oficiálne otvorilo sezónu
Aký je Váš názor?

>