STREDISKÁ

Slovenské strediská zasnežujú. O chvíľu lyžujeme!

Chladné počasie umožnilo spustiť počas uplynulého víkendu technické zasnežovanie vo vrchných častiach Chopku v Nízkych Tatrách. Už začiatkom decembra si môžu lyžiari chystať lyže a tešiť sa na prvú tohtoročnú lyžovačku.

Nízka vlhkosť vzduchu a mrazivé teploty, ktoré boli počas víkendu na horách, umožnili spustenie 50 zasnežovacích tyčí na severnej strane a 23 na južnej strane Chopku. Počasie umožnilo zasnežovať vrchné úseky z vrcholu južnej strany Chopku v smere na Predné Dereše a až na Kosodrevinu a z vrcholu severnej strany Chopku až do lokality Luková. ”V najbližších hodinách sa predpokladá zasnežovanie aj na zjazdovkách v nižších polohách,” uviedla Fabianová.

Lyžiarska sezóna 2015/2016 odštartuje na Chopku s tromi staro-novými zjazdovkami, s novým zasnežovaním v lokalite Rovná Hoľa – Záhradky a na modrej zjazdovke Májová Priehyba – Jasná, so snehovou zábranou v lokalite Rovná Hoľa – Záhradky, s veternou zábranou v lokalite Konský Grúň – Luková a vynoveným snowparkom na Otupnom.

“Snowboardisti ocenia pri výstupných staniciach lanoviek vychytávky v podobe lavičiek. Novinkou vo všetkých strediskách bude mobilná aplikácia GOPASS, ktorá umožní klientom nakupovať doslova dvoma klikmi aj pred turniketom,” povedala hovorkyňa. Zdokonalia sa podľa nej aj označenia zjazdoviek, lyžiari v Jasnej budú informovaní o čakaní v radoch na lanovkách, viac priestoru pre zábavu poskytne rozšírený aprés-ski na Bielej Púti a vďaka novému checkpointu lavínových vyhľadávacích prístrojov si všetci milovníci freeridových zón môžu vyskúšať funkčnosť svojho lavínového vyhľadávača.

Štrbské pleso, Tatranská Lomnica a iní snežia tiež

Zasnežuje sa aj na Štrbskom plese. Vedúci strediska Peter Tomko pre TASR potvrdil, že na zasnežovaní svahov Interski, Turistická a Furkota pracuje 25 mechanizmov automatickým systémom. “Trošku nám teploty klesli pod bod mrazu, čo je výborné, avšak vysoká vlhkosť nám ešte bráni, aby sme pustili všetky turbíny. Napadlo aj trošku prírodného snehu, bolo to síce ako keď poprášite koláč cukrom, ale aspoň sa nezasnežuje na holú zem,” uviedol.

Na zasneženie celého strediska potrebujú zhruba 40 dní, zatiaľ však nie je jasné, kedy sa bude dať lyžovať aspoň na niektorých zjazdovkách. Všetko závisí od počasia a najmä od toho, či sa mínusové teploty udržia v Tatrách dlhšie. “Na to, aby sme mohli spustiť aspoň svah Interski, potrebujeme vrstvu minimálne 30 až 40 centimetrov snehu. Aj keď sa teraz sneh nastrieka, budeme musieť počkať dva-tri dni, aby trošku opadla voda, sneh začal premŕzať, až následne sa bude spracovávať a znova dosnežovať,” objasnil Tomko.

Najideálnejšie podmienky na zasnežovanie sú v prípade priaznivej vlhkosti, ktorá musí byť na úrovni 40 až 50 percent, teploty by mali byť na úrovni mínus sedem stupňov Celzia a tiež by nemal fúkať silný vietor. “Minulý rok sme začali so zasnežovaním zjazdoviek na Štrbskom Plese o deň skôr, teda 21. novembra, lyžovačku sme na svahu Interski spustili 5. decembra,” uzavrel Tomko.

Zo soboty (21.11.) nadnes spustili zasnežovanie zjazdoviek aj v Tatranskej Lomnici, konkrétne zo Skalnatého plesa smerom dole. Naplno ich zasnežuje 70 snežných systémov. Tatranci veria, že sa podarí pripraviť zjazdovky na prvú lyžovačku už začiatkom decembra.

Súvisiace články:

  1. Slovenské strediská začali snežiť
  2. Na Chopku juhu spustili zasnežovanie
  3. Ktoré strediská v našom najbližšom okolí sú v prevádzke?
  4. V Jasnej stavajú novú sedačku. Pozrite sa, aká bude!
  5. Sezóna na Slovensku sa začne v piatok. Kde si môžete zajazdiť?

Comments are closed.

>