TESTY

Test lavínových vyhľadávačov 2015

Podrobné predbežné výsledky testu lavínových vyhľadávačov, ktorý zorganizovalo Stredisko lavínovej prevencie pod Horskou záchrannou službou. Prvý test vznikol v roku 2011. Test v roku 2015 výsledky porovnal a zrevidoval. Dokopy bolo otestovaných 40 prístrojov od ôsmych rôznych výrobcov, pričom sa celkovo urobilo 380 meraní a nabehalo viac ako 28 km. Na teste sa preverili dosahy prístrojov, ich presnosť a výkon pri viacnásobnom zasypaní.

Prvé, predbežné výsledky odprednášali zástupcovia HZS na medzinárodnej konferencii horských záchranných služieb IKAR 2015. Kompletné výsledyk by sa mali objaviť v priebehu decembra 2015.

Podľa HZS sa dosahy u väčšiny prístrojov oproti roku 2011 skôr paušálne znížili, cca o 10%. Čo sa však výrazne zlepšilo je časová synchronizácia prvého a stabilného signálu u všetkých prístrojov, čo v reálnej situácii šetrí čas!

Údaje o maximálnych dosahoch uvádzaných v manuáloch k jednotlivým vyhľadávačom sú nadhodnotené, výrobcovia by tieto mohli revidovať, veď údaj o maximálnom dosahu už dávno nie je hlavným parametrom pre výber vyhľadávača, užívateľom vždy odporúčame poznať reálny dosah ich prístroja. Smerový test a jeho výsledný index oproti 2011 bez výrazných zmien, stále platí, že ak je vysielajúca anténa v osi Z, je táto poloha najnepriaznivejšia zo všetkých, bez zlepšenia oproti predošlému testu.

Jemné dohľadanie dopadlo taktiež uspokojivo, takmer všetky vyhľadávače zobrazovali vzdialenosť o 10 – 20% menšiu ako reálnu.

Viac info a zdroje:

Súvisiace články:

  1. Test: Allmountain lyže na sezónu 2015/2016
  2. Veľký test lyží – WorldSkitest 2013/2014
  3. Test top modelov allround lyží: Blizzard, Fischer, Nordica
  4. Test allmountain lyží Nordica. Lyže do každých podmienok
  5. Test allroundových lyží sezóny 2010/2011

Comments are closed.

>