STREDISKÁ

Najviac ukrytý skirezort v USA: Los Alamos, Nové Mexiko

  • Najviac utajený rezort na svete
  • Miesto kde horská služba má Phd vo fyzike

Los Alamos nie je len prísne tajné laboratórium, kde sa podarilo vyvinúť atómovú bombu. Osem kilometrov od mestečka sa ukrýva lyžiarske stredisko. Kúsok od Santa Fe si môžete zalyžovať v stredisku, ktoré pozná na svete len málokto. Podobne ako laboratórium bolo ukryté pred svetom mnoho rokov.

Zlatý vek mestečka a miestneho lyžiarskeho klubu, kde pôsobili najmä vedci z Európy, prišiel v rokoch 1943/44. Až do roku 1950 o mestečku a lyžiarskom stredisku nevedel nikto na svete a bolo prísne tajné. Dnes tu žije 12-tisíc ľudí, pričom väčšina má vysokoškolský titul, prípadne pracuje v miestnom fyzikálnom laboratóriu, múzeu, či podobných zariadeniach.

Pajarito Mountain, miestne stredisko, ktoré stále prevádzkuje jeho lyžiarsky klub sa nachádza len kúsok za mestečkom. Zjazdoviek je na výber nespočetné množstvo všetkých obtiažností. Prevýšenie strediska je 1440 stôp, teda cca 440 metrov, čo je už celkom sympatické. Plocha zjazdoviek má niečo cez 280 hektárov. Miestni hovoria, že je tu úžasná lyžovačka v neupravenom teréne medzi stromami, hora má sklon 35 stupňov, čo je dosť.

Horská služba s Phd vo fyzike

Pri výskume lavínového terénu a štruktúry snehu sa poznanie fyzikálnych zákonitostí celkom hodí. Miestna horská služba v Pajarito Mountain funguje stále na dobrovoľníckej báze. Viacerí jej členovia, tak ako to bolo v minulosti, keď členmi skiklubu a horskej služby boli výhradne zamestnanci štátnych vojenských laboratórii, pracujú v Los Alamos Laboratory.

Napríklad Scott Hsu je fyzik, ktorý sa zaoberá jadrovou fúziou v Los Alamos. Členom  Pajarito Mountain Ski Patrol je od roku 2003 a zároveň je lavínovým poradcom v National Ski Patrol. Popritom by ste ho stretli najčastejšie v miestnom backcountry.

Výhodu v stredisku majú tiež vojaci. Keďže laboratórium patrí armáde, vojaci tu jazdia s 50% zľavou z ceny skipasu. V čom by sa mohli slovenské strediská inšpirovať je free skipas pre dôchodcov nad 70 rokov.

V lete bajkový raj!

V zime patrí Pajarito Mountain medzi priemerné až menšie lyžiarske strediská. Päť vlekov je už aj na Slovensku štandardom. Keď sa však roztopí sneh, z kopca sa stane hotový raj bajkerov. Pozrite si mapu trialov v okolí, pričom zjazdárskych tratí je tu viac ako v akomkoľvek bajkovom stredisku.

Zdroje:

https://skipajarito.com/

http://adventure.nationalgeographic.com/adventure/trips/best-secret-ski-towns-photos/#/ski-los-alamos-new-mexico_74806_600x450.jpg

Súvisiace články:

  1. Centrum Londýna sa premenilo na skirezort, prebehol tu SP v Big Air
  2. Ako skončili zastávky svetovej tour vo freeride v Rusku a USA?
  3. Tri doliny, tri nové bary, trikrát viac zábavy v Ski Bachledova
  4. Hirscher ich zaujal najviac – je najlepší lyžiar sezóny 2011/2012
  5. Ski Vitanová – pekné nové oravské stredisko

Comments are closed.

>