STREDISKÁ

Poma na slnečnú energiu nieje sci-fi!

Klimatický summit v Paríži sa skončil úspešne. Zúčastnení sa na ňom dohodli na boji s globálnym otepľovaním. Len aby nezostalo pri slovách. Projekt, ktorý predstavujeme nižšie by mal ísť príkladom: vlek na slnečnú energiu.

Že to nenapadlo aj ostatných. Strediská, rezorty sa nachádzajú vysoko v horách. Dopraviť k nim energiu je náročné a najmä intenzita slnečného žiarenia býva na kopci vyššia. Neveríte? Pozrite sa do zrkadla po návrate z jarných prázdnin.

V malej horskej dedinke Tenna vo Švajčiarsku zaviedli pred niekoľkými rokmi zelenú novinku. Je domovom prvého vleku, ktorý poháňa solárna energia. Celkom 82 solárnych panelov sa stará o jeho bezproblémový chod. Panely zabezpečujú asi 90MW ročne, čo je trikrát viac ako vlek potrebuje. Zvyšok sa predá do regionálnej distribučnej siete. Okrem pohonu lyžiarskeho vleku tak solárne panely zabezpečujú dodatočný príjem pre sto obyvateľov priľahlej dedinky. Aby panely nezavial sneh, každý má schopnosť otáčať sa podľa poveternostných podmienok.

Na vleku je inštalovaných približne 80 solárnych panelov, ktoré začlenili priamo do závesného systému vleku. Dĺžka je 450 metrov. Vlek má kapacitu 800 lyžiarov/hodina. V prípade nepriaznivého počasia je vlek napojený do siete.

Vleky na solárny pohon nie sú úplne inovatívne, ale ide o využitie dostupnej technológie v podmienkach, kde sa zatiaľ nevyužila. Napríklad v Colorade v Steamboat Springs existuje vlek poháňaný kombinovane solárnou a veternou energiou.

Linky:

  • http://news.discovery.com/adventure/outdoor-activities/sun-meets-snow-in-the-worlds-first-ski-lift-powered-by-a-chain-of-solar-panels.htm
  • http://www.gizmag.com/worlds-first-solar-powered-ski-lift/21580/
  • http://www.energymatters.com.au/index.php?main_page=news_article&article_id=890
  • http://www.grindtv.com/outdoor/blog/32612/tiny+swiss+town+builds+the+worlds+first+solar-powered+ski+lift/?by=adventure-journal

Súvisiace články:

  1. Nassfeld má najhorúcejšie zimné fotky a najväčšiu slnečnú terasu v Alpách!

Comments are closed.

>