TESTY

Prilby pre deti – povinnosť už aj na Slovensku

Podľa novely zákona o horskej službe budú prilby na svahu pre deti do 15. rokov povinnosťou. Nosenie prilby ako ochrany hlavy nebude závislé od Vášho rozhodnutia, ale Vám jej nosenie nakáže štát. Pravidlo sa vzťahuje už na túto sezónu a novela platí od novembra tohto roku.

V prípade, že na svahu deti do 15. rokov prilbu nebudú mať, môže Vás prevádzkovateľ lyžiarskej trate z nej samozrejme vykázať. Otázny je postih, platnosť poistky a ďalšie obmedzenia, ktoré sa môžu na chýbajúcu prilbu na hlave vzťahovať v prípade vzniku poranenia hlavy.

Určite deťom prilbu dávajte. Veď nikdy neviete, či sa náhodou nenaučia brzdiť aj takýmto spôsobom. Pre malinké deti, ktoré sú veľmi ohybné a ľahko dajú hlavu k zemi to vie byť aj veľmi praktický spôsob brzdenia! Samozrejme ho nedoporučujeme.

Otázka, či je správne, aby štát prikázal nosenie prilieb pre deti, je čisto filozofická. Je správne, keď deti na svahu používajú prilby. Veď lyžuje sa rýchlo, vleky a prepravné prostriedky v strediskách často presahujú kapacitu zjazdoviek a veľmi často dochádza k zrážkam na preplnených zjazdovkách. Tiež sa lyžuje čoraz rýchlejšie, zjazdovky sú lepšie upravené a čoraz tvrdšie.

Pád v rýchlosti 50-80 km/h na tvrdú, ľadovú zjazdovku bez prilby je nebezpečný a dochádza pri ňom často k úrazom hlavy. Správna prilba sa pri takomto páde zlomí a stlmí podstatnú časť nárazu.

Avšak my si myslíme, že štát by nemal nahrádzať a suplovať zodpovednosť rodičov. Dobrý rodič dá dieťaťu prilbu.

V Rakúsku povinnosť nosenia prilieb zaviedli už pred piatimi rokmi. Písali sme o tom v tomto článku v roku 2010.

Link:
Novela zákona o horskej službe

Súvisiace články:

  1. V Rakúsku zavedú povinné nosenie prilieb na svahoch
  2. Lyžiarske a snowboardové prilby: Veľa dobrých, ale žiadna perfektná
  3. Ako si vybrať z veľkého množstva prilieb na trhu?
  4. Ešte nemáte prilbu? Na svah radšej nechoďte
  5. Naučte deti lyžovať (časť 2. – deti predškolského veku)

Comments are closed.

>