ZAUJÍMAVOSTI

Top 10 lyžiarskych a snowboardových filmov všetkých čias

Tu je výber lyžiarskych a snowboardových filmov, ktoré by ste mali vidieť. Svet bez týchto snímok by navždy zošedol. Toto sú filmy, o ktorých keď neviete, je to akoby ste nikdy nezišli zo zjazdovky do prašanu! Pozrite si ich a spoznáte, čo je to život lyžiara.

Claim (2008)

Snímka, ktorá o sebe vyhlasovala, že je “best ski movie ever”. Posledný film kanadského lyžiara a legendy Shane McConkeyho, predtým ako zomrel pri nehode počas basejumpu v roku 2009. Pionier moderných freeridových lyží. Freeridové scény sa miešajú s trikmi, ktoré predvádza s neuveriteľnou ľahkosťou. Ak ste filmík nevideli, sťahujte a pozerajte.

Afterglow (2014)

Krátky a napriek tomu veľkolepý film. Vizuálne ohromujúce umelecké dielo, keď lyžiari v hlabokom prašane v Esplanade Range, v Kanade v spomalených záberoch plávajú nočnou “zjazdovkou”. Nebyť svetielkujúcich LEDiek a farebnosti, ide o všedné i keď výnimočné zábery. Avšak lyžiari využili 4000 wattov na nasvietenie terénu a filmovali šesť týždňov pre získanie zodpovedajúceho výsledku. Lyžiari majú futuristické LED bundy. Film sponzoroval Philips ako svoju reklamu.

The Crash Reel (2013)

Dokument mapujúci vzostup a pád profesionálneho amerického snowboardera Kevina Pearca. Film sleduje, ako sa pripravuje na olympijské hry vo Vancouveri (2010) po boku kamaráta Shauna Whitea. Pri havárii sa však Kevin zranil a bol rád, že vôbec prežil. Jeho kamarát White zatiaľ pokračuje v príprave a získava vo Vancouveri olympijské zlato. Film skúma, ako sa zotaviť zo životu ohrozujúceho zranenia hlavy a ako Kevinova láska k športu vydrží aj po havárii (aj keď už nie je schopný konkurovať tým najlepším)

The Blizzard of AAHHH’S (1988)

Jeden z prvých profesionálnych lyžiarskych filmov vôbec. Americká lyžiarska legenda Glen Plake, známy svojím výstredným účesom predvádza typickú šou 80-tych rokov. Výstredná hudba, oblečenie, lyže a najmä technika je nezameniteľná. Dnes sa už len do sýtosti nasmejete. Ale aj takto nejako vyzerali počiatky freeride. Všetci traja lyžiari vo filmíku sú dodnes veľkou inpširáciou pre ostatných a aj dnešných proriderov. Natočené v roku 1988, prvý film, ktorý môžeme označiť ako freeride movie.:)

G.N.A.R. (2011)

Potom ako zomrel Shane McConkey v roku 2009, lyžiari z celého sveta sa stretli v Squaw Valley aby si zasúťažili v prvom (a jedinom) oficiálnom preteku G.N.A.R. (Gaffney’s Numerical Assessment of Radness). Mali plniť často šialené úlohy, triky, niekedy nahatí, zavolať mamke počas jazdy dolu kopcom a iné hovadiny. Avšak prize money boli seriózne. Víťaz dostal 25-tisíc dolárov. Tu je výsledok:

Day Tripper (1997)

Tento film predstavuje kompletne snowboardovú scénu 90-tych rokov. Príbeh je jednoduchý: Skupinka pro riderov, vrátane Travis Parker cestuje v buse po USA aby natrafila na najlepší powder v krajine. Celkom si to užívajú.

Passenger (2015)

Snímka, ktorá vznikla tento rok. Ale už sa dostala medzi naše legendy. Jazdci na štyroch kontinentoch posúvajú hranice jazdenie, freeride a lyžovania v parkoch.

Supervention (2013)

Film robí starosti najmä Nórom. Po jeho zhliadnutí môžu totiž očakávať nával turistov vo svojej krajine. Brilantne zachytáva krásy Nórska, rozsiahle a zdanlivo nekonečné freeridové terény v Nórsku. Tiež predstavuje talenty, ktoré má táto krajina s počtom obyvateľov ako Slovensko. Vo filme hosťuje jeden z najlepších alpských lyžiarov sveta: Aksel Lund Svindal. V hlbokom prašane ukazuje, že aj zo zjazdárskych tratí sa dá rýchlo presedlať na backcountry. Však v tomto nie je sám. Freeride miluje aj jeho ex priateľka Julia Mancuso.

McConkey (2013)

Snímka vznikla štyri roky po jeho smrti. Shane už mal v tomto zozname venovaného viac miesta, pretože je to práve on, kto dostal freeride a extrémne lyžovanie do filmov a v nich na úplne iný level. Dokumentárny film odhaľuje jeho život, smrť, dedičstvo, jeho blízkych priateľov a rodinu. Hold jednej z najväčších hviezd freeride histórie.

Lindsey Vonn: The Climb (2015)

Dnes opäť na špici Svetového pohára potom, ako minulý víkend senzačne vyhrala počas troch dní tri zlaté medaily. Aj takýto môže byť návrat po sérii zranení. Lindsey Vonn Vám v tejto fascinujúcej snímke ukáže prečo je najlepšou lyžiarkou histórie. V počte víťazstiev (začiatkom decembra 2015 – 70x) dobieha Stenmarka. Dokumentárny film ukazuje návrat do lyžovania po serióznom zranení kolena pred olympiádou v Soči v roku 2014!

Súvisiace články:

  1. Top 5 najlepších lyžiarskych filmov minulej sezóny
  2. Desať jesenných lyžiarskych premiér
  3. Snow Film Festival: Už tento víkend v Bratislave
  4. Lyžovanie na hlave! Headstand skiing
  5. Iba 17-ročný Američan stál na najvyšších vrcholoch všetkých kontinentov

Comments are closed.

>