STREDISKÁ

Rakúsky Ischgl – lyžiarske stredisko, ktoré nikdy nespí

Rakúsky Aspen, alpská Ibiza či lyžiarsky raj – to je len zopár prívlastkov lyžiarskeho strediska Silvretta Arena Ischgl – Samnaun, ležiaceho pri malebnej dedinke Ischgl, na západe Rakúska. A po našej marcovej návšteve musíme uznať, že všetky označenia sú pravdivé.

ischgl9

Lyžovanie po dokonale upravených tratiach

Lyžiarske stredisko Silvretta Arena Ischgl – Samnaun leží v údolí Paznaun v západnom Tirolsku, na hraniciach so Švajčiarskom. Dedinka Ischgl, ležiaca vo výške 1337 m.n.m., má len 1600 stálych obyvateľov. Avšak počas zimnej sezóny, ktorá tu trvá od konca novembra do mája, sa do Ischglu schádzajú tisíce a tisíce lyžiarov, aby si vychutnali nekonečné, zasnežené a upravené lyžiarske zjazdovky. Tých ponúka toto stredisko až 238 kilometrov, rôznych obtiažností, vrátane mnohých (oficiálnych aj neoficiálnych) kilometrov ,,off-piste“ tratí. V stredisku funguje neuveriteľných 44 vlekov, sedačiek a kabíniek a neustále nové pribúdajú. Iba v decembri 2013 v stredisku slávnostne otvorili obrovskú kabínku ,,Piz Val Gronda“, ktorá má vrcholnú stanicu vo výške 2812 m.n.m. a ktorá naraz odvezie až 150 osôb. Otvorením tejto kabínky stredisko získalo ďalšie kilometre upravovaných tratí a tiež prístup k novým trasám pre freeriderov. Mimochodom, oblasť údolia Paznaun je známa práve pre vyznávačov freeridového lyžovania – susedné stredisko Kappl napríklad v januári tohto roku hostilo známy ,,Freeride World Tour“.

Do lyžiarskeho areálu sa dostanete jednou z troch kabinkových lanoviek – Silvrettabahn, Pardatschgratbahn alebo Fimbabahn. Údolné stanice majú priamo v centre Ischglu a najmä v dobe ,,rannej zácpy“ medzi 9.00 a 10.00 si budete musieť trocha počkať v rade. Kabínky vás vyvezú do centra strediska, nazvaného ,,Idalp“, čo je vlastne ,,náhorná plošina“, v ktorej sa križuje väčšina zjazdoviek a kabíniek. V jednom okamihu som mal nad hlavou križovatku až 4 kabíniek a lanoviek. Väčšina tratí v stredisku (až 150 km) je strednej obtiažnosti, preto sa tu môžete dosýta vyblázniť kvalitným ,,karvovaním“ na širokých zjazdovkách. Samozrejmosťou sú aj ľahké (modré) trate, pre začiatočníkov alebo rodinky s deťmi. Lahôdkou vysokej obtiažnosti je zas čierna zjazdovka, s maximálnym sklonom až 70% ! Veľmi poteší fakt, že zjazdovky nie sú vôbec preplnené, čiže nemusíte si hľadať tých svojich povestných pár metrov na kraji zjazdovky, keď chcete s pôžitkom a bezpečne zlyžovať dole. Samozrejmosťou v stredisku je snowpark a funpark pre lyžiarov a snowboardistov a kvalitné lyžiarske školy. Svahy denne vyráža upravovať až 36 ratrakov, aj na tomto fakte vidno, že so spokojnosťou lyžiarov to tu myslia naozaj vážne. Ani netreba dodávať, že v takom rozľahlom stredisku sa za jeden deň takmer isto nespustíte dvakrát po tej istej zjazdovke.
ischgl2_krizovatka_kabiniek
Počas našej návštevy strediska sme mali štastie na neuveriteľné, nazvime ho ,,katalógové“ počasie – modrá obloha, bezvetrie, 12 stupňov C na svahoch. A takýchto dní tu býva, najmä teraz na jar, dostatok. Až toľko, že miestni lyžiarski inštruktori (ako napríklad náš sprievodca strediskom, veselý Honza z Karových Varov), ktorí sú na svahu denne niekoľko hodín, majú tváre opálené podľa slnečných okuliarov a pripomínajú tvár medvedíka panda, čiže v lokálnom žargóne ,,panda face“.

Pašeráckou cestičkou do Švajčiarska

Stredisko Sillvretta Arena Ischgl – Samnaun je spojené so švajčiarskym lyžiarskym areálom Samnaun. Táto časť strediska je o poznanie pokojnejšia. Z druhého najvyššieho bodu strediska, ktorým je vrch Palinkopf s výškou 2864 m.n.m., sa na lyžiach ,,po červenej“ dostanete do štýlovej alpskej dedinky Samnaun. Dedinka leží na konci hlbokej doliny, v nadmorskej výške takmer 2000 metrov, kde bol život odjakživa extrémne náročný a preto Švajčiarsko rozhodlo, že ulahčí miestnym obyvateľom ich ťažký život a odpustí im platenie daní. A tak vznikla táto sympatická duty free zóna, ktorú dnes s obľubou využívajú hlavne lyžiari. Bez dane tu výhodne nakúpite kvalitný alkohol, značkovú kozmetiku i známe švajčiarske čokolády. Šup s tým do ruksaku a poďho na lyžiach naspäť do Rakúska. Len pozor, množstevné pravidlá dutyfree nákupov platia aj na svahoch Ischglu a Samnaunu – kde-tu sa totiž na svahoch objaví lyžiarska polícia a kontroluje vaše batôžky, či ste povolené množstvo ,,neprešvihli“. Naštastie, tentokrát nás nedostali … :) Cestou z nákupov vás opäť poteší jedna technická lahôdka – dvojpodlažná kabínka, naspäť do rakúskej časti strediska, ktorá do svojich útrob naraz pojme až 180 ľudí. Proste, taký londýnsky doubledecker, ale vo vzduchu.

ischgl0

Zopár čísiel a cien

Cena celodenného skipassu je v tejto sezóne 43,50 eur, ak ste ubytovaní v Ischgli alebo vo vedľajšej dedinke Mathon. Ak ste ubytovaní inde, vyjde vás denný lístok až na 48 eur. Pri týždňovej lyžovačke asi siahnete po 5-dňovom lístku za 169,50 eur alebo 188,50 eur (v závislosti od sezóny) a opäť pri ubytovaní mimo Ischglu a Mathonu je cena vyššia. Samozrejme, na prvý pohľad cena denného a ostatných lístkov môže vyraziť dych, avšak pri ponuke 240 km tratí, je to určite adekvátna cena.
Ako nám počas slnečnej lyžovačky v stredisku prezradil šéf miestneho turistického združenia Andreas Steibl, denne si lyžiarske radovánky v Ischgli užíva približne 20 000 lyžiarov. ,,V najkrajšie dni ich býva až 23 000“, dodáva Andreas. No a my zasa dodávame, že v stredisku vyslovene cítiť to, že peniaze, ktoré lyžiari v Ischgli minú za skipassy, v stredisku ostávajú a majitelia ich investujú do úpravy zjazdoviek a stavby nových vlekov a kabíniek. A tiež to, že majitelia hotelov, vlekov, kabíniek, chát a všetkého ostatného v stredisku ,,ťahajú za jeden povraz“. Pre stredisko je určite výhoda, že kontrolu nad ním nemajú rôzne finančné investičné skupiny, ale skôr lokálni majitelia, ktorí sú zžití s regiónom a záleží im na jeho rozvoji. Dôkazom neustáleho rozvoja strediska je nielen nedávno otvorená ,,gondola“ pre 150 osôb, ale aj prebiehajúca stavba novej kabínky z východného centra Ischglu na vrchol Pardatschgrat (2624 m), ktorá v sezóne 2014/2015 nahradí doterajšiu kabínku. Hneď po vystúpení si možte dať rannú kávu v najvyššie položenej reštaurácii Tirolska – Pardorama, a pokochať sa výhľadom do údolia Paznaun.

ischgl_apres_-ski_kuhstall

Aprés ski a bohémska zábava

Ak sa cez deň na zjazdovkách minie slušná suma penazí, večer v baroch Ischglu sa podľa môjho skromného názoru minie ešte mnohonásobne viac. Synonymom Ischglu sú okrem rozľahlého lyžiarskeho rezortu aj tradičné aprés ski, teda bary, kde si rovno po lyžovačke, ešte v lyžiarkach, dáte jeden drink (najčastejšie však viac) a podebatujete s priateľmi. Takéto popíjanie sa nezriedka pretiahne až do neskorých nočných hodín a preto nie je nič výnimočné stretnúť o polnoci v centre Ischglu skupinky spievajúcich a potácajúcich sa ľudí, ešte stále obutých v lyžiarkach, ktorí práve ukončili svoju ,,šichtu“ v bare.
Aprés ski barov je v Ischgli hneď niekoľko, z nich naznámejšie sú Trofana Alm či Kuhstall, priamo pri údolnej stanici Silvrettabahn. Vládne tu bujará nálada, nezriedka až taká, že bohatí účastníci párty tancujú na stoloch či z rozmaru vyhadzujú peniaze do vzduchu. Komu by sa aprés ski málilo, môže sa presunúť na večeru do niektorej z desiatok reštaurácií alebo sa vybrať na diskotéku, kde vám naživo hrajú DJ-ji zvučných svetových mien. Raz darmo, Ischgl možno taktiež označiť za jednu z najbohatsích dediniek Rakúska.
Ak vám tento typ zábavy nie je po vôli, zvoľte radšej večerné športové vyžitie – každý pondelok a štvrtok večer sa môžte kabínkou Silvrettabahn vyviezť na Idalp. Odtiaľ vedie 7 kilometrov dlhá osvetlená sánkárska dráha, brzdiť budete takmer priamo na hlavnej ulici Ischglu. Jazda vám potrvá aj polhodinku, prevýšenie je takmer 1000 metrov a pocit z rýchlosti a fŕkajúceho snehu je neopísateľný. Neopísateľný bol aj pohľad na ,,mierne spoločensky unaveného“ sánkára, ktorému pri štýlovom akrobatickom kúsku, hodnom olympijských hier, v jednej zo zákrut trate ušli sánky dole do doliny …

ischgl_koncert_podium

Hudobná lahôdka na záver sezóny – Robbie Williams

Stredisko Ischgl sa od roku 2005 rozhodlo zviditeľňovať okrem lyžovačky aj iným spôsobom – a to koncertami hudobníkov zvučných mien, vždy na začiatku a na konci sezóny. Za posledné roky sa na koncerte v lokalite Idalp, teda priamo na zjazdovke, vo výške 2300 metrov, vystriedali také mená ako Elton John, Bon Jovi, Tina Turner, Bob Dylan, Roxette, Rihanna, Alicia Keys, Kylie Minogue, Mariah Carey, Lionel Richie, Alanis Morissette, Sting, Rod Stewart, Scorpions či posledne The Killers.
Tohtoročnú sezónu na už legendárnom koncerte ,,Top of the Mountain Concert“ uzavrie dňa 3. mája 2014 britský spevák Robbie Williams. Čerstvý štyridsiatnik, držiteľ sedemnástich cien Brit Awards, bude na koncerte prezentovať svoj najnovší album ,,Swing Both Ways“, ale určite nezabudne ani na staré osvedčené hity. Koncert prebieha za bieleho dňa, o 13:00. hod. Zúčastniť sa ho môžete, ak si kúpite špeciálny jednodňový skipass za 115 eur na deň koncertu, alebo špeciálny 2 / 3-dňový skipass, aj so vstupom na koncert, za 125 eur/135 eur. Predpredaj lístkov začína už 7.4.2014.
Ako sa zdôveril šéf turistického združenia Andreas Steibl, jeho snom je na Top of the Mountain Concert pritiahnuť speváka Georgea Michaela. Či sa mu to podarí, uvidíme, v každom prípade, my sme mu do hľadáčika navrhli ešte írsku skupinu U2 …

galtur1

Rodinné strediská v okolí Ischglu – Kappl, Galtür a See

Ak by vám nebodaj nekonečný ruch a párty atmosféra Ischglu začala liezť na nervy, máte vždy možnosť odskočiť si pár kilometrov, do troch okolitých stredísk údolia Paznaun – See, Kappl a Galtür. Do všetkých troch stredísk sa môžete odviezť skibusom zadarmo priamo z Ischglu. Prepojenie skibusmi je mimochodom ďalšia z vecí, ktorá v regióne funguje perfektne.
Strediská Kappl, See a Galtür ponúkajú každé cca 40 km upravených lyžiarskych tratí. Po megalomanských 240 kilometroch Ischglu sa uvedené strediská zdajú ako trpaslíci, treba však jedným dychom dodať, že 40 km tratí je na kvalitné vylyžovanie určite dostatok. Nehovoriac o tom, že napríklad Galtür alebo Kappl nám často ponúkol úplne prázdne svahy a nádherné výhľady na okolité alpské vrchy. Galtür a Kappl je preto často destináciou rodín s deťmi, pričom už samozrejmosťou v každom z nich je detské centrum s lyžiarskou škôlkou a neodmysliteľným posuvným lyžiarskym pásom, na ktorom sa deti poľahky naučia lyžovať.

Aktuálne správy zo stredísk údolia Paznaun hlásia na najbližšie dni dostatok snehu, a slnečné dni s teplotami 10 až 12 stupňov Celzia. Ak sa vám tento rok ešte nechce “zavesiť zimu na klinec”, určite je toto ten správny tip pre vás.

www.ischgl.com
www.galtuer.com
www.kappl.com
www.see.atSúvisiace články:

  1. Prvý prašan sezóny – rakúske stredisko Ischgl.
  2. Ischgl – lyžování v alpské metropoli
  3. Ischgl-Silvretta Arena, stredisko kde koncertuje Elton John či Kylie Minogue
  4. Lyžiarske strediská, ktoré sa oplatí navštíviť s deťmi
  5. Monte Lussari v Taliansku: maličké stredisko, ktoré privíta Svetový pohár
Aký je Váš názor?

>