SVETOVÝ POHÁR

Sölden 2016: Pinturault porazil Hirschera. Žampa 50.

Francúzsky lyžiar Alexis Pinturault vyhral nedeľňajší obrovský slalom Svetového pohára v rakúskom Söldene. Najrýchlejší bol v oboch kolách a aj preto domáci favorit Marcel Hirscher na druhej priečke zaostal 70 stotín. Tretie miesto obsadil Nemec Felix Neureuther (+1,37 s).

Do najlepšej tridsiatky sa nepodarilo kvalifikovať slovenským bratom Žampovcom. Adama so štartovým číslom 41 po dojazde klasifikovali na 39. priečke (+3,14) a následne sa v poradí prepadol na 50. priečku. Andreas išiel so 47-kou a stratil ešte o 6 stotín viac (54. miesto). Obaja boli od postupu vzdialení viac ako sekundu.

“Som rád, že som mohol aspoň štartovať a skúsiť to,” vyznal sa pre TASR Adam Žampa, ktorý si v týždni na tréningu priamo v dejisku zranil členok a lekárka mu štart neodporučila: “Motivovali ma odkazy mojich fanúšikov. Takže hoci ma ešte aj dnes ráno členok pobolieval, skúsil som to a som rád, že som dostal len tie tri sekundy. Je ešte len október, prvé preteky, teraz mám tri týždne na doliečenie, regeneráciu a dúfam, že v Levi budem na slalom fit.”

Špecifický ľadovcový štart sezóny v predstihu troch týždňov od riadnej seriálovej mašinérie neprišiel k duhu viacerým favoritom. Rekordér podujatia, americký zjazdár Ted Ligety predviedol po zranení jazdu bez iskry a poldruhasekundová strata na Pinturaulta bola pre šampióna obrovského slalomu veľkým sklamaním. Vo svojej koži nejazdili ani tretí muž disciplíny Nór Henrik Kristoffersen a predovšetkým Francúz Victor Muffat-Jeandet – obrákovej päťke namerali priepastnú stratu 1,89 s.

V druhom kole Ligety našiel svoju líniu, ktorou v Söldene slávil štyri víťazstvá i celkovo sedem pódiových umiestnení (!) a aj pri svojej desiatej účasti na ľadovcovej ouvertúre sa zmestil do prvej desiatky. O rozdelení stupňov sa však následne rozhodovalo na inom fronte a v súboji gigantov technicky najnáročnejších oblúkov dominoval jasne bezchybný Pinturault. Francúz slávil svoj pätnásty triumf kariéry pretekov SP, z toho siedmy v obrovskom slalome.

V Söldene bol predtým dvakrát druhý a raz tretí, teraz prvýkrát vystúpil na najvyšší stupienok. “Vyhrať na rakúskej pôde je super pocit. Domáci fanúšikovia vytvorili skvelú atmosféru. Lepší štart som si ani nemohol želať. Pevne verím, že triumf v Söldene bude pre mňa dobrý odrazový mostík do ďalšieho priebehu sezóny,” citovala slová Pinturaulta rakúska tlačová agentúra APA.

Výsledky obrovského slalomu mužov:

1. Alexis Pinturault (Fr.) 2:14,01 min., 2. Marcel Hirscher (Rak.) +0,70, 3. Felix Neureuther (Nem.) +1,37, 4. Zan Kranjec (Slovin.) +1,44, 5. Ted Ligety (USA) +1,65, 6. Thomas Fanara (Fr.) +1,67, 7. Justin Murisier (Švaj.) +1,78, 8. Henrik Kristoffersen (Nór.) +1,92, 9. Mathieu Faivre (Fr.) +1,93, 10. Luca de Aliprandini (Tal.) +2,12

Poradie v obrovskom slalome a celkové poradie SP:

1. Pinturault 100 b., 2. Hirscher 80, 3. Neureuther 60, 4. Kranjec 50, 5. Ligety 45, 6. Fanara 40.

Súvisiace články:

  1. Sölden: Adam Žampa skončil na 41. Mieste.
  2. Ligety vyhral obrovský slalom v Söldene. Tu je jeho jazda!
  3. Finále prvého historického paralelného slalomu: Jansrud porazil Svindala
  4. Žampa vyjazdil v Soldene dva body do rebríčka Svetového pohára
  5. Adam Žampa si pri páde poranil ruku

Comments are closed.