Featured

Minimalizujte riziko úrazu na svahu

Uvex Wintersport Roman Rohrmoser. Foto: ©Dominic Ebenbichler

Uvex Wintersport Roman Rohrmoser. Foto: ©Dominic Ebenbichler


Úrazom hlavy si nikto lyžovačku dobrovoľne „spestriť“ nechce, no napriek tomu je u mnohých lyžiarska prilba ešte stále skôr výnimkou ako pravidlom. Je načase zmeniť to.

Argument, že ste celý život lyžovali v čiapke a nič sa vám nestalo, je v súčasnosti veľmi úsmevný. Ak vy sami jazdíte na zjazdovke opatrne a nepadáte, je to v poriadku, ale nikdy neviete, kedy do vás môže naraziť lyžiar, ktorý nezvládne svoju rýchlosť a techniku jazdy. V tejto chvíli vám môže lyžiarska prilba naozaj aj zachrániť život.

Aj rekreačné lyžovanie sa neustále vyvíja a s dostupnosťou kvalitných lyží sa pohyb na zjazdovkách výrazne zrýchlil, čím
sa, samozrejme, zvýšilo riziko úrazu. Nehovoriac o počte ľudí, ktorí prepadli tomuto krásnemu športu.

„Na zjazdovke nie ste sami a nečakaný stret s iným lyžiarom môže vážne poškodiť vaše zdravie. Preto nosenie prilby nepodceňujte.”

Komfort a široké zorné pole

Na trhu nájdeme rôzne modely prilieb líšiace sa nielen farebným spracovaním a tvarom, ale dokonca rôznymi komponentmi.

Jedným z komponentov, ktorý odlišuje štítovú prilbu od ostatných, je zabudovaný, otvárateľný a dokonca odnímateľný štít na prednej strane, a teda lyžiarske okuliare už nie sú k prilbe potrebné. Toto riešenie je veľmi komfortné najmä pre ľudí, ktorí nosia dioptrické okuliare, pretože tie sa pod štít pohodlne zmestia, alebo pre dámy, ktoré sa obávajú, že im okuliare rozmažú mejkap.

Štítové prilby sú praktické aj u detí, najmä ak nosia kuklu s menším otvorom na oči. Tiež je v ich prípade jednoduchšia manipulácia so štítom ako s okuliarmi, čo im uľahčí napríklad smrkanie nosa.

Na svoje si prídu aj ľudia s neštandardným tvarom hlavy, lícnych kostí alebo nosa, ktorí doteraz nenašli vhodne sadnúcu kombináciu prilby a okuliarov, a tí, ktorí majú radi široké zorné pole. Tieto trendové prilby sú na trhu v širokej ponuke typov štítov, a to dokonca aj so zrkadlovou úpravou alebo fotochromatickou technológiou.

Tento štít sa svojím automatickým stmavením a zosvetlením teda plne prispôsobuje podmienkam a fotochromatická technológia už dávno nie je len výsadou okuliarov.

Pri kúpe prilby so štítom je dôležité, aby medzi štítom a tvárou nevznikla medzera, ktorá by zapríčiňovala jej podfukovanie.

Nech sa už rozhodnete pre akýkoľvek model, odborne vyškolený personál v špecializovaných predajniach vám pri výbere pomôže a dokáže aj zhodnotiť, či vám prilba sedí správne.

Text: Valéria N.
Foto: UVEX

Súvisiace články:

  1. Prehľad lyžiarskych prilieb, z ktorých si určite vyberiete
  2. Tajomstvo dobrej viditeľnosti na svahu
  3. 6 najčastejších chýb, ktorých sa lyžiari dopúšťajú pri výbere lyžiarskej prilby a okuliarov
  4. Aké riziko nám hrozí pri preprave lyží v aute ?
  5. Ešte nemáte prilbu? Na svah radšej nechoďte

Comments are closed.