STREDISKÁ

Ako sme sa mali na lyžovačke vo francúzskych Alpách

Začalo to tak, že sme veľmi chceli ísť na lyžovačku do Álp. A nevedeli sme si vybrať. A zrazu sme lyžovačku vyhrali. Len tak cez facebook.

Les 2 Alpes

Ani sa nám najskôr nechcelo veriť, keď prišla správa cez Messenger, že sme vyhrali týždennú lyžovačku vo francúzskom stredisku Les 2 Alpes. Už som o tomto stredisku predtým počula a čítala.
Lyžovačka na ľadovci, ktorý má takmer 3 600 m n. m.! Mestečko Les 2 Alpes, z ktorého idú lanovky, leží vo výške 1 600 m. A zísť sa dá dokonca ešte nižšie, do 1350 m, čiže ak lyžujete odhora dole, je to rozpätie cca 2 000 m n. m.

Lyžovačka na ľadovci

Lyžovačka na ľadovci

Vyše 200 km zjazdoviek človek nezvládne prejsť asi ani za týždeň.

Aj hore na ľadovci však nájdete mierne modré a krásne upravené zjazdovky, takže aj keď nie ste profesionálny lyžiar, môžete sa lyžovať v nadmorskej výške okolo 3200 m.

Hore na ľadovci v Les 2 Alpes

Hore na ľadovci v Les 2 Alpes


Počasie nám vyšlo celkom fajn. Na to že bol január a boli sme tak vysoko, sme mohli až 2 celé dni lyžovať s krásnymi výhľadmi, 2 dni tak pol na pol – slnko a slabšie sneženie, a iba 2 dni z toho fúkalo a snežilo. Možno je trochu ideálnejšie počasie vo februári, ale aj tak bolo super, lebo by sme aj tak asi nezvládli lyžovať nonstop.

Mestečko Les 2 Alpes, 1600 m n. m.

Mestečko Les 2 Alpes, 1600 m n. m.

Ale keď nám tak krásne nasnežilo veľa nového snehu, a zjazdovky boli síce upravené, ale aj tak zafúkané, boli sme prekvapení, ako úžasne sa lyžuje v dokonalom prašane!

Prašan v Les 2 Aples

Prašan v Les 2 Aples

Takže – mali sme sa super. A ešte treba spomenúť jednu vec, krásne výhľady pri peknom počasí z každého kúska každej zjazdovky.

Naša cesta

Ak máte strach z dlhej cesty, môžeme vám povedať, že sa báť nemusíte. Na výber sú rôzne trasy zo Slovenska, dve hlavné sú buď severne cez Švajčiarsko alebo južne cez Taliansko.

Pláž v Lignane, žiadny ľudia, plno mušlí

Pláž v Lignane, žiadny ľudia, plno mušlí


My sme išli cez Taliansko, lebo sme sa chceli zastaviť pri mori. Cestu sme si rozdelili na 2 dni, aj tam, aj naspäť, jedenkrát sme stáli pri Benátkach, druhýkrát v prázdnom Lignane. V Taliansku sú však drahé dialničné poplatky, na jednu cestu vychádzajú cca 70 eur, takže ak chcete trochu ušetriť, môžete ísť radšej cez Švajčiarsko. Ale celá cesta bola úplne v pohode.
Super lyžovačka vo Francúzsku

Super lyžovačka vo Francúzsku

Týmto článkom by sme sa chceli poďakovať CK Hitke za super lyžovačku :-)

Text: Martina

Súvisiace články:

  1. Lyžiarske stredisko „hore nohami“ – Les Deux Alpes
  2. Skvelá lyžovačka, sánkarské dráhy a turistické chodníky v Zillertali
  3. Ľadovec Mölltal – najlepší sneh na juhu Rakúska
  4. Zell am See-Kaprun – lyžiarske stredisko na ľadovci
  5. Vyberte si okuliare vhodné pre vás

Comments are closed.

>